Haber Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 08:19 Bu haber 16458 kez okundu
 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Sezon Galası
Antalya'da Kundu Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)'nin "Meslekte 50'nci Yıl Onur" ve "Dernekte 25'inci Yıl" gala gecesi düzenlendi.Gala gece'nin onur konuğu Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı,
BİLİM -EKONOMİ Haberi


Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) tarafından Antalya'da Kundu Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde düzenlenen "Meslekte 50'nci Yıl Onur" ve "Dernekte 25'inci Yıl" gala gecesinde yaptığı konuşmada, geçmiş yıllara göre daha iyi bir turizm sezonunun geçtiğinin turizmcilerin yüzlerinden anlaşıldığını söyledi

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı''

Yılın ilk on ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %14,5 büyüme ile yaklaşık 36,5 milyon ziyaretçiyi ülkemizde ağırladık. Son 12 ayda ağırladığımız yabancı ziyaretçi sayısı ise 44,5 milyonu aştı.

Ziyaretçi sayılarındaki iyileşmeye rağmen, kişi başı harcama geçtiğimiz yıl 647 Dolar, bu yıl ise 649 Dolar seviyesinde… Bundan sadece 5 yıl önce bu rakamın 828 Dolar olduğunu hepimiz anımsıyoruz. Dolayısıyla, kişi başı harcamayı arttırmak durumundayız.

Bunun da yolu, sunduğumuz hizmetin kalitesinden, bu hizmeti pazarlama iletişiminin başarısına; ziyaretçilerin ülkemizde yaşadıkları deneyimi zenginleştirmeden, attığımız tüm adımlarda çevre konusunda duyarlılığa kadar çeşitli unsurlardan geçiyor.

Çevre konusunun altını özellikle çizmek istiyorum. Zira çevre ve iklim değişikliği çağımızın çözüm bekleyen en önemli konularının başında geliyor. Bu sorunun en çok tehdit ettiği sektör, hiç kuşkusuz turizm…

Akdeniz ve Ege bölgesindeki birçok ilimiz son dönemde turizm kadar, çevre ve iklim değişikliği tartışmalarıyla da gündeme geldi. Uzmanlar ülkemizin iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgeleri arasında Akdeniz ve Ege bölgelerini de sayıyor. Yağış rejimindeki değişiklikler, seller, hortumlar ve diğer doğa olayları ile Antalya da ne yazık ki yüz yüze kalabiliyor. 

Ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için iklim değişikliğine bağlı riskleri mutlaka hesaba katmamız ve gerekli önlemleri almamız gerekiyor. İklim değişikliği ile mücadele için tutarlı, bütüncül bir yol haritasının tüm paydaşların katılımıyla hazırlanmasının ve bu yol haritasının zaman içinde güncellenerek uygulanmasının önemine içtenlikle inanıyorum.

Turizmin ülkemiz ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu düşününce, bu konuda taviz vermeyen bir duyarlılığın oluşması büyük önem taşıyor.

Bu nedenle, dünyadaki eğilimleri yakından izlememiz; dönüşümü tüm boyutlarıyla hızlandırmamız ve ülkemizin marka değerinin yükseltilmesi için her çabaya destek vermemiz gerekiyor. Bu süreçte Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kuşkusuz çok önemli bir rol oynayacağına inanıyorum.

Antalya, ülkemizin kitle turizmi açısından en değerli merkezlerinden biri… Bunu dört mevsime yaymak, ziyaretçi deneyimini çeşitlendirmek ve onlara tekrar ülkemizi ziyaret etmek için yeni nedenler vermek yolunda büyük çaba harcıyorsunuz. Buna devam etmemiz gerekiyor.

Sizlerle bir önceki buluşmamızda kültür turizminin sunduğumuz hizmetin katma değerini arttırmada ne kadar etkili bir araç olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Tekrar vurgulamak isterim: Bu alanda dünyada kıyasıya bir rekabet var. Müzeler, kültür festivalleri ve diğer etkinliklerle ülkeler turizmden aldıkları payı arttırmaya çalışıyor. Bu yarışta geri kalmak gibi seçeneğimiz yok. Özellikle sahip olduğumuz zenginlikleri düşününce, Türkiye bu alanda neden en başarılı ülke olmasın?

POYD Başkanı Ülkay Atmaca da turizmde iyi bir sezon geçtiğini belirterek, bu başarıda emeği geçenlere teşekkür etti. 

Gecede, mesleğinde 50'nci yılını ve dernekte 25'inci yılını dolduran turizmcilere plaket verildi.

 
Kaynak: (GBG) - Göller Bölgesi Gazetesi Editör: Hasan DEMİRKAN
 
Etiketler: Profesyonel, Otel, Yöneticileri, Derneği, Sezon, Galası,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı