Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 12:03 Bu haber 10079 kez okundu
 
MHP Antalya İl Kadın Kolları Basın Açıklaması
Mhp Antalya Kadın Kolları Başkanı Av.Ayça Naz Sezer son yıllarda artan kadına şiddet konusunda basın açıklaması,
GÜNDEM -SİYASET Haberi


Son günlerde dozajı artmış bir görünümle gündemi sarsan kadına karşı şiddet olaylarının toplumda yarattığı infial ve açtığı tartışmalar bilinmektedir. Özellikle sosyal medyada yoğun şekilde yaşanan bu tartışmalar bir yerde toplumsal kutuplaşmayı artırır hale gelmiş ülkemizi ‘kadın ve şiddet’ öğeleri üzerinden ayrıştıran bir yola girmiştir.

Yaşanan olaylar ve insan hakkı ihlalleri kişilerin eziyet çekerek öldürülmeleri noktasına gelmeden bir tedbir kapsamına alınamamakta, ceza yasalarının caydırıcılığı tartışılmakta ve kişilerin ölümle sonuçlanan eylemlerin sübutuna kadar korunamayışı eleştirilere neden olmaktadır.

Şu da bilinmelidir ki; aslında hukuk sisteminde var olan bu tıkanma sadece ülkemizde değil bütün dünyada yaşanan bir gerçektir.

Ancak burada hukukun işleyişi bakımından ilk tehdit içerir eylemin zuhuruyla tutuklama kurumunun devreye alınması ve şüphelinin tedbire yönelik gözaltı süresinin uzatılması gibi şiddet eylemlerini azaltmaya maruf uygulamalar  mümkün olmakla birlikte bu tip uygulamalar da ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve insan hakları normları bakımından  kabul görmemektedir.

Bu noktada bir çıkmazla karşı karşıya olduğumuz açıktır ki böyle bir çıkmazı aşmanın tek yolu toplumsal gelenek diye adlandırılan ama esasen Türk toplum geleneğinde yer almayan, toplumsal yapımıza tamamen ters bazı önyargı ve bakış açılarının değiştirilmesidir.

  • Gelinen noktada; ülkemizde kadınlar hukuki, ekonomik, sosyal ve siyasi alanda eşit biçimde yer alamamakta, yaşam hakları ihlal edilmekte, geliri eşit paylaşamamakta, savaş ve yoksulluktan en fazla etkilenen kesim olmakta, toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele etmektedir.
  • Ülkemizde her üç kadından birisi fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmakta, her yıl artan oranda yüzlerce kadın öldürülmektedir.
  • Ülkemiz cinsiyet eşitliği sıralamasında 144 ülke arasında 130. sırada yer almaktadır.

Türk milletinin hiçbir geleneğinde kadına karşı böylesi eşitsizlik içeren, kadını toplum hayatının dışına iten, kadını erkek tarafından yönetilen bir meta gibi gören bir anlayış olmamıştır.

Türk toplumu erkek egemen anlayışa sahip değildir. Bizim geleneğimizde insanların hür olduğu ve hür yaşadığı gerçeği toplumsal bir gerçekliktir. Türk milleti zorba ve tahakkümcü olmadığı gibi kendi hürriyetine de düşkündür.

Cinsiyetçi tutum ve şiddet bugün artmış ise bunun toplumsal zihniyetimizde oluşan yozlaşma ve milli değerlerimizdeki aşınma ile olduğu bilinmelidir.

Bu konuda samimi, milli ve toplumumuzun özüne uygun politikalar izlenmedikçe, zihniyetler rehabilite edilmedikçe bu şiddet olaylarının artması bir endişe konusu olmaya devam edecektir.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak; kadınların Cumhuriyet’le elde ettiği kazanımlara aykırılık oluşturan, Türk milletinin özüne uygun düşmeyen zihniyetlere ve kadınların insan haklarının ihlallerine yol açan her türlü davranışa, tutuma karşı tavrımızı netçe belirliyor, şiddet ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması mücadelemizi etkin ve kararlı bir şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Saygıyla sunulur.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Antalya  İl Teşkilatı

Av. Ayça Sezer NAZ      

Kaynak: (HM) - HABER MERKEZİ Editör: Hasan DEMİRKAN
 
Etiketler: MHP, Antalya, İl, Kadın, Kolları, Basın, Açıklaması,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı