Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 14:46 Bu haber 15614 kez okundu
 
ATSO Başkanı Çetin’den Aralık Enflasyonu Değerlendirdi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon verilerine ilişlin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun 2018 yılı sonundaki %25 düzeyinden mevcut düzeylere gerilemesinin fiyat istikrarı adına olumlu olduğunu söyleyen Başkan Çetin, enflasyonla mücadele sorununun halen devam ettiğini, Merkez Bankası’nın TL’ye güven tesisi için orta ve uzun vadeli kararlı politika duruşuna önem vermesi gerektiğini vurguladı.
GÜNDEM -SİYASET Haberi


ATSO Başkanı Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti;“2019 yılını TÜFE’de %0.74, ÜFE’de %0.69 Aralık enflasyonu ve TÜFE’de %11.84, ÜFE’de %7.36 yıllık enflasyonla tamamlamış bulunuyoruz.Aralık enflasyonu ilk bakışta klasik “Antalya enflasyonu” izlenimi vermektedir. En yüksek artış gösteren seçilmiş maddeler %30,76 ile patlıcan, %25,07 ile kuru soğan ve %17,33 ile domatestir. Aralık ayında fiyat artışı sebze ve meyvede %6, gıda sepetinde %2.9 olarak gerçekleşmiş, tüketici enflasyonu gıda fiyatlarından kaynaklanmış ve beklentileri aşmıştır. Bununla birlikte, sebze ve meyvede yıllık enflasyonun %2.9’da kaldığına, Aralık ayında hava sıcaklıklarının sona ermesiyle fiyatların mevsim normallerine geldiğine dikkat edilmelidir.

Enflasyonda asıl bakılması gereken yer işlenmiş gıda ürünleridir, çünkü işlenmiş gıdada aylık enflasyon %2, yıllık enflasyon %15.3 oranlarıyla çok daha önemli bir boyutta kalmıştır. Yıllık bazda ise en yüksek artışların da sırasıyla %43,12 ile alkollü içecekler ve tütün, %14,46 ile eğitim, %13,63 ile sağlık gruplarında gerçekleştiği görülmektedir.

ÜFE’de aylık %0.69,yıllık %7.36 yükselişin yaklaşık yarısı gıda grubu kaynaklı olmuştur. Baz etkisi, ekonomide durgunluk, küresel ekonomideki yavaşlama ve petrol fiyatlarındaki yatay seyir 2019 yılında üretici enflasyonunun düşük kalmasını sağlamıştır.

Enflasyonun 2018 yılı sonundaki %25 düzeyinden bu düzeylere gerilemesi fiyat istikrarı adına olumlu bir gelişme olmuştur. Kuşkusuz “hissedilen enflasyon” olarak isimlendirebileceğimiz ortalama enflasyon halen %15 gibi yüksek bir orandadır. Önümüzdeki döneme ilişkin sinyaller barındıran çekirdek enflasyon manşet enflasyona yakın düzeyde kalmaktadır, dolayısıyla enflasyonla mücadele sorunumuz devam etmektedir.Asgari ücrette %15 artış, çalışanları çok mutlu etmemekle birlikte reel sektörde maliyetleri artıran bir faktör olmuştur. Bu nedenle ekonomi yönetimi bütçe disipliniyle reel sektör üzerindeki yükün azaltılması yönünde KDV indirimi gibi çabalarını sürdürmelidir.  ABD ve İran gerilimi ve diğer jeopolitik riskler de Merkez Bankası’nın dikkatli olmasını, kredi ve mevduat faizlerinde gerçekçi adımlar atılmasını gerektirmektedir. TL’ye güven tesisi için karşılık oranları gibi düzenlemelerle birlikte orta ve uzun vadeli kararlı politika duruşuna önem verilmelidir.

Batı Akdeniz Bölgesi TÜFE oranı, aylık %0,79, yıllık bazda %12,33 olarak gerçekleşmiştir. Bölgemiz enflasyonu aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde olmakla birlikte, Bölgemiz 26 bölge arasında aylık bazda 13.,  yıllık bazda  9.Sırada kalmıştır.Bölgemiz Aralık ayı enflasyonunda ana harcama grupları itibariyle en yüksek artış %2,95 ile gıda ve alkolsüz içecekler, %0,57 ile sağlık gruplarında kaydedilmiştir. Giyim ve ayakkabı grubunda ise %0,48, eğlence ve kültür grubunda 0,37, ev eşyası hizmetler grubunda ise 0,11 düşüş gözlenmiştir. Yıllık enflasyonda ise en yüksek artış %43,12 ile alkollü içecekler ve tütün, %14,46 ile eğitim ve %13,63 ile sağlık gruplarında gerçekleşmiştir.”

Kaynak: (GBG) - Göller Bölgesi Gazetesi Editör: Hasan DEMİRKAN
 
Etiketler: ATSO, Başkanı, Çetin’den, Aralık, Enflasyonu, Değerlendirdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı