Haber Detayı
07 Kasım 2020 - Cumartesi 12:52 Bu haber 11070 kez okundu
 
Antalyalı ihracatçıları sevindiren karar
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, "Rekabet Kurulu, Odamızın girişimleri sonucunda Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri'nin pazardaki aşırı fiyatlama uygulamalarına dur dedi."ATSO Başkanı Davut Çetin, Rekabet Kurulu tarafından Antalya Limanı'nı işletmekte olan Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.’nin yükleme ve tahliye hizmetlerinde aşırı fiyat uygulamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen soruşturmanın tamamlandığını bildirdi.
BİLİM -EKONOMİ Haberi


Başkan Davut Çetin tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'nin liman fiyatlarının çevre limanlara göre çok fazla olduğu, bu nedenle ihracat yapan firmalarımızın Antalya Limanı'nı kullanamaz hale geldiğine dair üyelerimizden yoğun şikayetler alıyorduk. Odamız bu şikayetler üzerine, "Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri'nin uyguladığı fiyat politikasının rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle TOBB'da girişimde bulunarak Rekabet Kurumu'nda dava açılmasını sağladı.  Rekabet Kurulu ATSO'nun talebi üzerine açılan davada; Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.'nin konteyner elleçleme hizmetleri pazarında hâkim durumda olduğuna, bu pazardaki aşırı fiyatlama uygulamaları ile 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ve üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca 2019 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden, Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş.’ye 12.145.321,40 TL idari para cezası verilmesine oybirliği ile karar verdi.

Girişimlerimiz sonucunda ihracatçılarımızı sevindiren kararı veren Rekabet Kurulu'na teşekkür ediyorum. Kurul bu kararıyla limanda uygulanan aşırı fiyatlamaya dur demiştir. ATSO olarak bundan sonra da limanda uygulanacak fiyatların yakın takipçisi olacağız. Fiyatların düşürülmesiyle ilgili gerekli çabayı göstereceğiz. Bu kararla ihracatçılarımız İzmir ve Mersin Limanları yerine ürünlerini hem hızlı hem de ekonomik olarak Antalya Limanı'ndan gönderebileceklerdir. Girişimlerimizde bize her zaman ve her konuda olduğu gibi, bu konuda da büyük destek olan TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'na da teşekkür ediyorum."

Kaynak: (HM) - HABER MERKEZİ Editör: Hasan DEMİRKAN
 
Etiketler: Antalyalı, ihracatçıları, sevindiren, karar,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı